Jak czyścić biżuterię? Praktyczne porady i skuteczne domowe sposoby

Biżuteria cieszy nas swoim blaskiem. Jednak, jak wszystko, z czasem ulega zabrudzeniu. Chcesz dowiedzieć się jak przywrócić jej blask? Zastanawiasz się czym czyścić biżuterię? Jak wyczyścić biżuterię srebrną, złotą i sztuczną? Odpowiadamy!

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami czy specjalnymi preparatami?

Twoja ulubiona biżuteria jest zabrudzona? Możesz skutecznie wyczyścić ją samodzielnie, sprawdzonymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie sposobami. Jakie domowe metody czyszczenia biżuterii warto wypróbować?

  • sok z cytryny - wystarczy wetrzeć go w sczerniałą biżuterię, by pozbyć się zabrudzeń,
  • soda oczyszczona - nie należy jej stosować w przypadku srebra, jednak sprawdza się w przypadku biżuterii sztucznej; zabrudzone ozdoby należy posypać sodą, po 15 minutach wetrzeć ją delikatnie w biżuterię, a następnie ostrożnie spłukać,
  • pasta do zębów - odpowiednia do czyszczenia biżuterii srebrnej - wystarczy przetrzeć ją pastą, by usunąć ciemne przebarwienia.

Jeśli biżuteria jest mocno zabrudzona domowe sposoby mogą być niewystarczające. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych preparatów jubilerskich, takich jak pasty, oraz ze ściereczek przystosowanych do czyszczenia biżuterii. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń oraz biżuterii szczególnie trudnej w czyszczeniu - np. wykonanej z białego złota - lepiej swoje ozdoby oddać do wyczyszczenia w ręce profesjonalistów.

Jak wyczyścić biżuterię srebrną i złotą?

Do czyszczenia biżuterii wykonanej w całości z jednego metalu - bez kamieni czy elementów emaliowanych, czyli np. obrączek - można wykorzystać specjalistyczne, jubilerskie preparaty czyszczące. Można w nich w całości zamoczyć biżuterię, a następnie wypolerować ją delikatną szmatką. Trudniejsze jest czyszczenie biżuterii ze zdobieniami. Kamienie czy perły wymagają ostrożniejszego podejścia - o czym niżej - biżuterii z nimi nie powinno więc czyścić się poprzez zanurzanie w roztworach. Do czyszczenia lepiej wykorzystać delikatną szczoteczkę - do zębów lub do rąk - lub miękką szmatkę. Nie należy mocno szorować złotej czy srebrnej biżuterii - delikatne pocieranie wystarczy, by usunąć nawet trudne zabrudzenia.

Jak wyczyścić posrebrzaną i pozłacaną biżuterię?

W przypadku biżuterii posrebrzanej i pozłacanej kluczowa dla jej pięknego wyglądu jest systematyczność. Powłoki pokrywające tego rodzaju ozdoby są stosunkowo delikatne, trudno więc doczyścić z nich mocno widoczne zaciemnienia i zmatowienia bez ryzyka uszkodzenia. Dlatego też musisz dbać o regularne czyszczenie biżuterii posrebrzanej i pozłacanej, zanim zabrudzenia wymkną się spod kontroli. Jak wyczyścić posrebrzaną biżuterię? Przede wszystkim - delikatnie! Nie zanurzaj jej całkowicie w roztworach czyszczących - może to uszkodzić srebrzenie czy złocenie. Z tego samego powodu pozłacanej biżuterii nie należy szorować. Najlepiej czyścić ją, przecierając delikatną szmatką nasączoną lekko środkiem czyszczącym. Jego domowa - i bezpieczna dla posrebrzanej biżuterii - wersja to mieszanina wody, soku z cytryny i soli kuchennej.

Jak wyczyścić biżuterię z metalu?

Jak czyścić biżuterię z innych metali niż złoto czy srebro? W przypadku stali nierdzewnej najlepiej sprawdza się… płyn do naczyń. Stalową biżuterię wystarczy umyć pod ciepłą wodą, dodając ten detergent i delikatnie pocierając ją miękką szmatką. Nie należy stosować ostrych szczotek czy druciaków - może to porysować biżuterię.

Inaczej czyści się biżuterię z mosiądzu i miedzi. Należy przygotować roztwór soli, octu i gorącej wody, a następnie wetrzeć go w zabrudzone ozdoby. Następnie biżuterię należy przemyć wodą z detergentem i wypolerować.

Czyszczenie kamieni szlachetnych i pereł

Biżuteria to nie tylko metal - ale też zdobiące ją kamienie. Jak prawidłowo czyścić kamienie szlachetne czy półszlachetne? Najlepiej zachować ostrożność i do ich pielęgnacji wykorzystywać po prostu wodę z mydłem i delikatną szczoteczkę. Niektóre kamienie - takie jak turkusy i korale - można przemywać w letniej wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Korale są przy tym nieco bardziej wymagające w kwestiach pielęgnacji - najlepiej po umyciu przetrzeć je szmatką nasączoną oliwą i terpentyną, a następnie wypolerować irchą. Nie można też przechowywać ich w metalowym pudełku - przygotuj na nie pojemnik drewniany bądź tekturowy.

Podobnie jak korale, również perły wymagają specjalnego traktowania. Zachowują one swoje piękno przy kontakcie ze skórą - należy więc nosić je jak najczęściej. Do tego należy uważać, by nie spryskać ich lakierem do włosów czy perfumami. Jeśli tak się stanie trzeba od razu je wytrzeć. Naturalne perły są trudne w czyszczeniu - jeśli ulegną zabrudzeniu, najlepiej powierzyć je fachowcom.

Czy można zapobiec ciemnieniu biżuterii?

Regularne czyszczenie biżuterii może być uciążliwe. Czy są więc jakieś skuteczne sposoby, które zapobiegną ciemnieniu biżuterii - lub chociaż spowolnią ten proces? Przede wszystkim należy zadbać o właściwe przechowywanie biżuterii. Najlepiej umieścić ją w specjalnej szkatułce, organizerze czy pudełku. Jeśli wiesz, że danej biżuterii nie będziesz nosić przez dłuższy czas przed schowaniem jej do szkatułki owiń ją delikatnym materiałem lub ligniną. Dzięki temu zachowa czystą i błyszczącą powierzchnię na dłużej.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć